Blog: Who is „Board“?

Ahoj u mého blogu. Všichni víme, v jaké situaci se nyní náš klub nachází. Po čekání na odvolání manažera Unaie Emeryho, které bylo nevyhnutelné, a trvalo až příliš dlouhou dobu na to, aby se dalo považovat za správně načasované, přichází doba, kdy čekáme na jmenování nového hlavního trenéra. Dalo by se říct, že jsme skočili z bláta do louže. V nejisté době, kdy jsme jen sledovali, jak ještě hluboko do „bláta“ můžeme padnout a přihlíželi jsme hledání absolutního dna Arsenalu v novodobé historii, jsme se akorát posunuli do pomyslné „louže“, kde sice nejsme špinaví jak vepři, ale když tam stojíme déle, i pohorky začínají propouštět vodu.

Z naléhavých tužeb na odvolání Unaie se staly naléhavé prosby na jmenování nového manažera. A to nejen napříč komunitou Arsenalu, ale jisté signály a rozhovory ukazují, že i napříč současným hráčským kádrem s jeho dočasným vedením. Čili o stabilizaci týmu nemůže být řeč. V tomto ohledu se na fórech a diskuzích často skloňuje jedno slovo: „Board“. Toto slovo jsme si v posledních měsících tak nějak osvojili. Každopádně ne v dobrém slova smyslu. Zkusme si trochu poodkrýt, kdo to ten námi myšlený „board“ vlastně je?

V první řadě se sluší říct, že v oficiálně vedeném boardu na stránkách Arsenalu figurují tato jména: Sir Chips Keswick (Předseda a ředitel Arsenal Holdings Limited), Ken Friar (nejdéle sloužící ředitel Arsenal Football Club), Lord Harris of Peckham (ředitel), Stan Kroenke (ředitel a majoritní akcionář od roku 2011), Josh Kroenke (ředitel a synáček tatínka)

Ovšem, toto je tzv. Board of directors. Námi nejvíce skloňovaná jména toho našeho boardu jsou Vinai Venkatesham, Raul Sannlehi a Edu Gaspar. Kdo vlastně jsou tito pánové a jak se dostali na svá místa v Arsenalu? Pokusíme se to spolu trochu rozklíčovat, nebo alespoň nastínit, odkud že ten vítr vane.

První je Vinai Venkatesham, který od roku 2018 zastává funkci generálního ředitele Arsenal Football Club. Tento 37letý úředník získal pozici po odchodu Ivana Gazidise do AC Milán. Předtím zastával funkci obchodního, marketingového a výkonného ředitele také v AFC. Ve skutečnosti byl jmenován také ředitelem globálních vztahů a obchodní strategie. V současné době pracuje také jako nevýkonný ředitel Britské Olympijské Asociace. Venkatesham hrál klíčovou roli při zvyšování publicity značky Arsenal. Předtím po několik let pracoval jako obchodník s ropou pro Mitsui Bussan Communitacions. Vinai se narodil v Indii, má ženu, děti a anglické občanství. Je to velmi uzavřený člověk, který nikdy nezveřejňuje informace o své rodině. Vlastní magisterský titul v oboru ekonomie a management. Navštěvoval University of Oxford. Má také titul z autorizovaného institutu manažerských účetních. Jeho odhadované jmění od roku 2018 je 1.2mil £. V Arsenalu hrál významnou roli při rozšiřování škály sponzorů a hrál klíčovou roli při dohodě s novým sponzorem dresů.

Druhým jmenovaným a pro mě více zajímavým je Raúl Sanllehi. Sanllehi byl vlivnou osobou v Barceloně kam přišel ze sportovní značky Nike v roce 2007 kde má stále silné vazby. V Barceloně působil dlouhých 15 let jako fotbalový ředitel. Je vlivnou postavou ve španělském fotbale a hrál významnou roli ve složité dohodě, která přivedla Neymara do Španělska. Je blízkým spojencem Ivana Gazidise. Do Arsenalu byl přiveden, aby společně se Svenem Mislintatem nastartovali nábor nových světových talentů. Jak to dopadlo snad nemusím připomínat. Raúl má bakalářský titul v oboru ekonomie, marketingu a financí na Guilford College a MBA a PDG na IESE Business School University of Navarra. Před vstupem do sportovního marketingu a před prací pro Nike pracoval také jako marketing manager ve společnosti Henkel.

To by možná tak na představení propíraných mužů stačilo. Co trápí fanouška Arsenalu nejvíce je bezesporu laxnost v jednání a určitá dávka nerozhodnosti a správného načasování. Pojďme se na chvíli zastavit u Raúla, protože z mého hlediska je to právě tato kontroverzní postava Arsenalu, která stojí za největším soustem všeho, co trápí naše zažívací ústrojí. Nebo myslíte, že to je Venkatesham? Člověk, který bude bezesporu dobrým jednatelem v oblasti marketingu a ekonomie, co do sponzorského spektra kvalitním a správným člověkem, ale o fotbalové stránce věci to nebude nic, do čeho by zřejmě mohl více zasahovat. Nebo snad technický ředitel Edú Gaspar, kterého schválně nezmiňuji, protože je to pro mě moc malý a čerstvý hráč v oblasti „boardu“? Ten Edú, v jehož přijetí má největší prsty právě Sanllehi? Nemyslím si.

Raúl Sanllehi je spojován s nejúspěšnější érou v Barceloně. Alespoň tak to bylo vše navenek prezentováno, když přicházel, coby čerstvá funkcionářská posila, do Arsenalu. A taky proč ne, ona je to pravda. Za posledních 10 let vyhrála Barcelona co se dalo. A tak se chválou nešetřilo na nikoho, kdo byl tou dobou přítomen u těchto úspěchů. S těmito úspěchy se ale nese i řada správních pochybení právě Sanllehiho týmu.

Za jeho působení prodala Barcelona Eto’a do Interu, aby následně přivedli Zlatana a Maxwella (celkem 74,5 mil EUR). Zlatan je Zlatan a tak se musel následující rok po roztržce s Guardiolou poroučet (24 mil EUR). Z toho plyne ztráta 45 mil EUR. Dále přichází David Villa (40 mil EUR), odchází Yaya Toure do City (30 mil EUR). I když Barca vyhrála, co se dalo, skončila se ztrátou 1 mil EUR po zdanění. Přichází nový prezident Rosell, zatímco Laporte odstupuje z funkce. Odchází také Guardiola, který Barcu učinil úspěšnou.

Další rok (2011/12) Raúl podepsal Alexise a Fabregase (celkem 60,6 mil EUR). Rok poté podepsal Jordi Albu (14 mil EUR) a utratil 19 mil EUR za Alexe Songa. Kontroverzní situace nastává, kdy miláčkovi fanoušků Abidalovi diagnostikovali rakovinu jater. Abidal se po léčbě vrátil k týmu a nutno dodat, že jeho přítomnost Barcu zvedla. V dubnu 2013 byl ale údajně Abidal zavolán na schůzku s Raúlem, kde mu měl Sanllehi říct, že nedosahuje úrovně, kterou požadují a smlouva bude ukončena. Abidal to později potvrdil pro francouzskou televizi.

Rok 2013/14 dohlížel Sanllehi na příchod Neymara za 88 mil EUR. Thiago odchází do Německa za 25 mil EUR, zatímco Abidal, Muniesa, Villa a Fontas se musejí poroučet za 3,1 mil EUR. Raul se taky postaral o návrat Bojana, který přišel z Říma za 13 mil EUR, ale byl hned poslán na hostování do Ajaxu. Byl to rok považovaný za způsob, jak klub obcházel pravidla FFP a španělské daňové zákony. Jednoduše proto, že byl Neymar údajně přiveden za 112 mil EUR namísto vykázaných 88 mil EUR. Důkazy ukázaly, že Neymarova rodina obdržela 40 mil EUR na vrub klubu a agentským poplatkům. V tomto případě čelil Raúl a Sandro vězení. Soud v Barceloně nakonec celou věc urovnal pokutou 5,5 mil EUR a Sandro musel odstoupit z funkce.

Suma sumárum, Sanllehi ukončil kariéru opředenou úspěchy v La Lize, Lize Mistrů, španělském poháru apod. Ale také s rozčarováním, kdy dohlížel na ukončení smlouvy milovaného hráče s rakovinou, a také se podílel na dvou daňových podvodech. Je také považován za viníka špatně přijatého kroku s prodejem reklamního místa na dresu (UNICEF vs. QATAR Airways).

Zpět k Arsenalu. Ivan Gazidis, Sven Mislintat a Raúl Sanllehi jsou odpovědni za nalezení Wengerova nástupce. Zde vidím jednu z hlavních chyb, kterou si Sanllehi dlouhou dobu nechtěl připustit. Vybrali muže, který nenaplnil očekávání, ale pro jediného muže z „výběrové komise“, který v klubu zůstal, bylo těžké nastavit tvář a vysloužit si jako jediný políček, kterým by přiznal své pochybení. Co následovalo všichni víme. Co ale bude následovat? Tápání ve výběru toho pravého znovu padá na hlavu Sanllehiho. To on má druhý pokus na výběr toho pravého, který má „spasit“ náš klub. A co když ne? Tato jeho druhá šance by se mu mohla stát osudnou. Druhé klopýtnutí by se nemuselo odpouštět.  

Každopádně, nově složený tým, v čele se Sanllehim stojí na prahu velkého rozhodnutí. Jak efektivně a pružně bude board pracovat, bude ukazatelem zdraví Arsenalu. Z výše napsaného víme, že Raúl se nebojí dělat zásadní kroky v boji o mety nejvyšší. Nemyslím si, že je bude činit v takovém měřítku v Arsenalu. Už jen proto, že se nacházíme v Anglii a politika Arsenalu je značně otevřenější lidem. Také je to zdatný vyjednavač a obchodník, ale stěží můžeme hovořit o Raúlovi jako o tvůrci klubu a klubových hodnot.

Do čeho nevidíme, je nejasné rozložení rozhodujících sil ve skupině, která má rozhodnout o našem dalším manažerovi. Černým koněm se tak nakonec může stát Edu, který by měl vyznávat klubové hodnoty a fotbalovou gramotnost.

Možná jsou toto všechno zbytečné řádky, jelikož je už vše uvařeno. Alespoň tak v posledních dnech hovoří zahraniční média. Dokonce dle Transfer News má zítra Josh Kroenke mluvit s Mikelem Artetou a nabídnout mu smlouvu. Arteta má formálně požádat Man City, aby mu vypovědělo smlouvu, která vyprší za 18 měsíců. Arsenal má zaplatit kompenzaci 1 mil £, pokud vše proběhne podle plánu. Tak proti Evertonu s Mikelem?

Ať tak či tak, je vždy dobré vědět, kdo na jakých židlích sedí v našem milovaném AFC.

Díky za čtení.

OuTu