By the numbers: Watford 2-3 Arsenal

Toto byl papírově nejlehčí zápas Arsenalu do konce sezóny, ale měl jsem takový pocit, že může Arsenal klidně klopýtnout. Watford není dobrý tým, jsou na 18. místě co se útoku i obrany týče, ale bojovali o udržení, navíc na domácím stadionu.

Mohli jsme sledovat zápas, který měl napsáno slovo „past“ téměř všude a Arsenal v této pasti málem i skončil. Nakonec ale z ní dokázal uniknout a drží čtvrtou pozici v tabulce.

Watford 2-3 Arsenal: Graficky

Watford 2-3 Arsenal: V číslech

16 – střel Arsenalu. Sezónní průměr se zvedl už na 15,5 sřel na zápas, což nás řadí na 3. místo v rámci PL.

0 – velkých šancí Arsenalu (‚Big Chance‘ je dle definice Opty situace, kdy se od hráče očekává, že vstřelí branku, obvykle v případě 1 na 1 nebo střely z velké blízkosti, kdy má míč volnou cestu do branky a na střelce je malý či střední nátlak). Jedná se už o 5. případ, kdy Arsenal neměl v této sezóně žádnou velkou šanci, ale poprvé, kdy v takovém zápase dal branku.

3 – branky Arsenalu (wow, jaké byly). Tím se zvedl i sezónní průměr na zápas na 1,6 branek, což nás dostává na 4. místo v PL.

Od Arsenalu jsme mohli vidět další poměrně solidní ofenzivní výkon. Asi ne nejlepší, ale částečně proto, že útok Arsenalu se o půlky prosince dostal do formy. Níže jsou vidět statistiky Arsenalu počítané po zápase s Evertonem ze 6. prosince.

17.8 – střel na zápas.

2.2 – branek na zápas.

2.1 – očekávaných branek (xG) na zápas

47.6 – Deep touches (doteků ve vzdálenosti 25 yardů od soupeřovy branky) na zápas.

34.6 – doteků ve vápně na zápas.

34.2 – progresivních přihávek na zápas.

To je jen malá ukázka toho, jak tým poskočil v útoku (většina těchto čísel, kdyby to bylo za celou sezónu, by bylo hraničních pro útok na titul). Čísla pro obranu obecně také odpovídají – Arsenal průměrně soupeři dovolí 0,7 branek na zápas, 0,9 xG za zápas a 10 střel.

Současný přísun bodů nebyl pouhou náhodou, kdyby se Arsenal udržel na této vlně nebo alespoň blízko této úrovně, cíle sezóny bychom určitě dosáhli.

Trojice na pravé straně exceluje

2 – branky ze tří střel této trojice (1 střela každý) – Martin Odegaard, Bukayo Saka a Cédric Soares.

158 – úspěšných přihrávek této trojice – Odegaard (69), Saka (36) a Soares (53). Toto představovalo celých 33% všech přihrávek Arsenalu.

17 – progresivních přihrávek této trojice – Odegaard (11), Saka (3) a Soares (3). Toto představovalo celých 52% všech progresivních přihrávek Arsenalu.

11 – úspěšných přihrávek do útočné třetiny této trojice – Odegaard (5), Saka (2) a Soares (4). Toto představovalo celých 33% úspěšných přihrávek do útočné třetiny Arsenalu.

7 – klíčových přihrávek této trojice – Odegaard (4), Saka (2) a Soares (1). Toto představovalo celých 50% klíčových přihrávek Arsenalu.

78 – doteků s míčem v útočné třetině této trojice – Odegaard (22), Saka (36) a Soares (20). Toto představovalo celých 57% doteků s míčem v útočné třetině Arsenalu.

21 – progresivních běhů s míčem této trojice – Odegaard (5), Saka (14) a Soares (2). Toto představovalo celých 38% progresivních běhů s míčem Arsenalu.

60 – presinkových údálosti této trojice – Odegaard (19), Saka (20) a Soares (19). Toto představovalo celých 48% presinkových údálosti Arsenalu.

Wow!

Odegaard a Saka si napravo neskutečně rozumí a po tomto zápase jsem si představoval, co by tito dva mohli během několik let dokázat a nebe bylo mým limitem.

Trojice na levé straně zaostává

1 – branka ze 4 střel této trojice – Xhaka (1), Martinelli (3) a Tierney (0).

88 – úspěšných přihrávek této trojice – Granit Xhaka (39), Gabriel Martinelli (13) a Kieran Tierney (38). Toto představovalo celých 18% všech přihrávek Arsenalu.

4 – progresivní přihrávky této trojice – Granit Xhaka (2), Gabriel Martinelli (1) a Kieran Tierney (1). Toto představovalo celých 12% všech progresivních přihrávek Arsenalu.

4 – úspěšných přihrávek do útočné třetiny této trojice by Granit Xhaka (3), Gabriel Martinelli (1), and Kieran Tierney (0). Toto představovalo celých 12% úspěšných přihrávek do útočné třetiny Arsenalu.

4 – klíčové přihrávky této trojice by Granit Xhaka (1), Gabriel Martinelli (1), and Kieran Tierney (2). Toto představovalo celých 28% klíčových přihrávek Arsenalu.

32 – doteků s míčem v útočné třetině této trojice – Granit Xhaka (9), Gabriel Martinelli (11) a Kieran Tierney (12). Toto představovalo celých 23% doteků s míčem v útočné třetině Arsenalu.

11 – progresivních běhů s míčem této trojice – Granit Xhaka (3), Gabriel Martinelli (4) a Kieran Tierney (4). Toto představovalo celých 20% progresivních běhů s míčem Arsenalu.

25 – presinkových údálosti této trojice – Granit Xhaka (5), Gabriel Martinelli (12) a Kieran Tierney (8). Toto představovalo celých 20% presinkových údálosti Arsenalu.

Rozdíl v tomto zápase mezi trojicí napravo a nalevo je docela neúprosný. Část z toho by se dala vysvětlit absencí Takehira Tomiyasua a strukturální změně ve hře Tierneyho a efektu této změny na ostatní hráče na levé straně. Takový drastický rozdíl v produkci přesto může stále vyvolávat jisté obavy. Větší obavu by však mělo vyvolávat odpojení Xhaky od jeho parťáků v tomto zápase, připsal si pouhou 1 úspěšnou přihrávku na Martinelliho a pouze 4 na Tierneyho (což je jinak nejčastější adresát jeho přihrávek).

Změna k rozestavení blíže 4-3-3 pomohla Arsenalu jít o level nahoru co se útoku týče, ale také to ukázalo, že Arsenal požaduje po Xhakovi, aby hrál na pozici, která mu úplně nepasuje (i přesto si myslím, že s jeho limity tam zahrál dobře). Nemyslím si, že by Arsenal potřeboval přesnou kopii Odegaarda i nalevo, ale pokud bude Arteta trvat na tomto rozestavení, bude to pravděpodobně znamenat, že musí najít hráče, kterému tato výše postavená pozice bude více sedět.

/arseblog.com/