Toto byl papírově nejlehčí zápas Arsenalu do konce sezóny, ale měl jsem takový pocit, že může Arsenal klidně klopýtnout. Watford není dobrý tým, jsou na 18. místě co se útoku i obrany týče, ale bojovali o udržení, navíc na domácím stadionu.
Mohli jsme sledovat zápas, který měl napsáno slovo „past“ téměř všude a Arsenal v této pasti málem i skončil. Nakonec ale z ní dokázal uniknout a drží čtvrtou pozici v tabulce.
Watford 2-3 Arsenal: Graficky
Watford 2-3 Arsenal: V číslech
16 – střel Arsenalu. Sezónní průměr se zvedl už na 15,5 sřel na zápas, což nás řadí na 3. místo v rámci PL.
0 – velkých šancí Arsenalu (‚Big Chance‘ je dle definice Opty situace, kdy se od hráče očekává, že vstřelí branku, obvykle v případě 1 na 1 nebo střely z velké blízkosti, kdy má míč volnou cestu do branky a na střelce je malý či střední nátlak). Jedná se už o 5. případ, kdy Arsenal neměl v této sezóně žádnou velkou šanci, ale poprvé, kdy v takovém zápase dal branku.
3 – branky Arsenalu (wow, jaké byly). Tím se zvedl i sezónní průměr na zápas na 1,6 branek, což nás dostává na 4. místo v PL.
Od Arsenalu jsme mohli vidět další poměrně solidní ofenzivní výkon. Asi ne nejlepší, ale částečně proto, že útok Arsenalu se o půlky prosince dostal do formy. Níže jsou vidět statistiky Arsenalu počítané po zápase s Evertonem ze 6. prosince.
17.8 – střel na zápas.
2.2 – branek na zápas.
2.1 – očekávaných branek (xG) na zápas
47.6 – Deep touches (doteků ve vzdálenosti 25 yardů od soupeřovy branky) na zápas.
34.6 – doteků ve vápně na zápas.
34.2 – progresivních přihávek na zápas.
To je jen malá ukázka toho, jak tým poskočil v útoku (většina těchto čísel, kdyby to bylo za celou sezónu, by bylo hraničních pro útok na titul). Čísla pro obranu obecně také odpovídají – Arsenal průměrně soupeři dovolí 0,7 branek na zápas, 0,9 xG za zápas a 10 střel.
Současný přísun bodů nebyl pouhou náhodou, kdyby se Arsenal udržel na této vlně nebo alespoň blízko této úrovně, cíle sezóny bychom určitě dosáhli.
Trojice na pravé straně exceluje
2 – branky ze tří střel této trojice (1 střela každý) – Martin Odegaard, Bukayo Saka a Cédric Soares.
158 – úspěšných přihrávek této trojice – Odegaard (69), Saka (36) a Soares (53). Toto představovalo celých 33% všech přihrávek Arsenalu.
17 – progresivních přihrávek této trojice – Odegaard (11), Saka (3) a Soares (3). Toto představovalo celých 52% všech progresivních přihrávek Arsenalu.
11 – úspěšných přihrávek do útočné třetiny této trojice – Odegaard (5), Saka (2) a Soares (4). Toto představovalo celých 33% úspěšných přihrávek do útočné třetiny Arsenalu.
7 – klíčových přihrávek této trojice – Odegaard (4), Saka (2) a Soares (1). Toto představovalo celých 50% klíčových přihrávek Arsenalu.
78 – doteků s míčem v útočné třetině této trojice – Odegaard (22), Saka (36) a Soares (20). Toto představovalo celých 57% doteků s míčem v útočné třetině Arsenalu.
21 – progresivních běhů s míčem této trojice – Odegaard (5), Saka (14) a Soares (2). Toto představovalo celých 38% progresivních běhů s míčem Arsenalu.
60 – presinkových údálosti této trojice – Odegaard (19), Saka (20) a Soares (19). Toto představovalo celých 48% presinkových údálosti Arsenalu.
Wow!
Odegaard a Saka si napravo neskutečně rozumí a po tomto zápase jsem si představoval, co by tito dva mohli během několik let dokázat a nebe bylo mým limitem.
Trojice na levé straně zaostává
1 – branka ze 4 střel této trojice – Xhaka (1), Martinelli (3) a Tierney (0).
88 – úspěšných přihrávek této trojice – Granit Xhaka (39), Gabriel Martinelli (13) a Kieran Tierney (38). Toto představovalo celých 18% všech přihrávek Arsenalu.
4 – progresivní přihrávky této trojice – Granit Xhaka (2), Gabriel Martinelli (1) a Kieran Tierney (1). Toto představovalo celých 12% všech progresivních přihrávek Arsenalu.
4 – úspěšných přihrávek do útočné třetiny této trojice by Granit Xhaka (3), Gabriel Martinelli (1), and Kieran Tierney (0). Toto představovalo celých 12% úspěšných přihrávek do útočné třetiny Arsenalu.
4 – klíčové přihrávky této trojice by Granit Xhaka (1), Gabriel Martinelli (1), and Kieran Tierney (2). Toto představovalo celých 28% klíčových přihrávek Arsenalu.
32 – doteků s míčem v útočné třetině této trojice – Granit Xhaka (9), Gabriel Martinelli (11) a Kieran Tierney (12). Toto představovalo celých 23% doteků s míčem v útočné třetině Arsenalu.
11 – progresivních běhů s míčem této trojice – Granit Xhaka (3), Gabriel Martinelli (4) a Kieran Tierney (4). Toto představovalo celých 20% progresivních běhů s míčem Arsenalu.
25 – presinkových údálosti této trojice – Granit Xhaka (5), Gabriel Martinelli (12) a Kieran Tierney (8). Toto představovalo celých 20% presinkových údálosti Arsenalu.
Rozdíl v tomto zápase mezi trojicí napravo a nalevo je docela neúprosný. Část z toho by se dala vysvětlit absencí Takehira Tomiyasua a strukturální změně ve hře Tierneyho a efektu této změny na ostatní hráče na levé straně. Takový drastický rozdíl v produkci přesto může stále vyvolávat jisté obavy. Větší obavu by však mělo vyvolávat odpojení Xhaky od jeho parťáků v tomto zápase, připsal si pouhou 1 úspěšnou přihrávku na Martinelliho a pouze 4 na Tierneyho (což je jinak nejčastější adresát jeho přihrávek).
Změna k rozestavení blíže 4-3-3 pomohla Arsenalu jít o level nahoru co se útoku týče, ale také to ukázalo, že Arsenal požaduje po Xhakovi, aby hrál na pozici, která mu úplně nepasuje (i přesto si myslím, že s jeho limity tam zahrál dobře). Nemyslím si, že by Arsenal potřeboval přesnou kopii Odegaarda i nalevo, ale pokud bude Arteta trvat na tomto rozestavení, bude to pravděpodobně znamenat, že musí najít hráče, kterému tato výše postavená pozice bude více sedět.
/arseblog.com/