Mikel Arteta po Chelsea

Mikelu Artetovi bylo na tiskové konferenci po naší porážce 2-0 s Chelsea na Emirates Stadium položeno několik různých otázek

Manažer mluvil o našem výkonu, posledních zprávách ohledně stavu Kierana Tierneyho a Gabriela Martinelliho, absencích v nedělním družstvu a dalším.

o tom, zda viděl zlepšení ve výkonu…

Určitě jsem viděl tým, který se nikdy nevzdával a snažil se v druhé půli. Jejich postoj byl výjimečný. Je vždy těžké prohrát doma 2-0 proti soupeři, který byl schopen podat výkon na takové úrovni jako dnes, kolektivně i individuálně. Je to pak opravdu těžké. Ale jasné bylo, že se nikdy nevzdali. Fanoušci se je snažili zatlačit a my se snažili bojovat až do konce.

o tom, jak velký vliv má COVID na přípravu jeho družstva…

V tuto chvíli je to opravdu náročné. Chybí nám devět hráčů – a většina z nich jsou velcí starší hráči. To je to, co máme. Postavili jsme tam tým, který pravděpodobně nebude mít v historii tohoto fotbalového klubu obdoby. Ale je to zásluha kluků, jak se snaží a jakou vášeň se snaží vnést do týmu. V této situaci hrají s velkou odvahou, která je správná. Snaží se ze všech sil – ale v tuto chvíli to na vyhrávání fotbalových zápasů nestačí.

o Manchesteru City a jak bude připravovat svůj mladý tým…

Pokusíme se jim dodat sebevědomí a víru, že fotbal se mění opravdu rychle. O lize a postavení v tabulce se v srpnu nerozhoduje. Nechci, aby se někdo litoval, nebo družstvo a tým, protože to nám nepomůže. Chci tým a jednotlivce, kteří chtějí bojovat a chtějí čelit výzvě, která je před námi, protože normálně, když to uděláte, tak se vám to v určité fázi vrátí. O to se s nimi pokusím.

o tom, jestli má obavu z toho, že se fanoušci týmu vysmívali…

Viděl jsem z nich na začátku hodně vzrušení. Opravdu se snažili tým podpořit. Když v poločase prohráváte 2-0, nebude nikdo šťastný. Byli bychom bláhoví sami na sebe jako klub s touto bohatou historií, pokud by s tím byl někdo v poločase spokojený. Myslím, že v druhé půli jste viděli jinou reakci – pokaždé, když tým něco předvedl, reagovali na to pozitivně. Hráči říkali, že věří, že to s nimi opravdu dokážou. Na konci museli ukázat, že je to opravdu frustrující. Nechcete, aby teď byly věci negativní, ale okolnosti, kterým právě čelíme jsou opravdu těžké. Teď je potřebujeme víc než kdy jindy.

o tom, zda měl Arsenal zahrávat penaltu, když Saka v první půli upadl…

Ano. Jednoznačně.

i Tierneym a Martinellim…

Museli odstoupit. Kieran měl problém se svým čtyřhlavým stehenním svalem a Gabi měl křeče. On a Bukayo dlouho nehráli celých 90 minut a žádáme to po nich teď, když nejsou plně připraveni. Kluci se hodně snažili.

o tom, zda by měl být jeho tým posuzován vzhledem k „nevyhnutelným potížím nového systému“, které má na začátku sezóny…

To nemůžeme ovlivnit. Budeme se snažit vysvětlit, čemu čelíme, když budeme moct, ale očekávání pro tento klub jsou vyhrát každý zápas. Když se to nestane, je normální, že budeme kritizováni a oni se budou dívat, kam chtějí. To je ono. Snad se to zlepší. Když se vrátí hráči, budou potřebovat nějaký čas, protože ztratili hodně fotbalu. Myslím, že to bude úplně jiné. Doufejme, že uvidíme jiné družstvo, jinou úroveň ve způsobu hry – a jiné výsledky. Pak se může příběh změnit. Dobrá věc ve fotbale je, že se příběh může změnit opravdu rychle.

o tom, jestli má Ben White nějakou šanci hrát proti Man City…

Myslím, že ne. Ne.

o tom, jak je Aubameyang fit a jestli může být příští víkend v základní sestavě utkání…

Nevím. Auba se opravdu snažil být dnes na lavičce. Trénoval jen jeden den. Opravdu s nemocí bojoval – byl dlouho v posteli, ale chtěl být v družstvu, chtěl se pokusit pomoci týmu a já myslím, že když nastoupil, tak týmu pomohl.

o tom, zda byl v pokušení jít do zápasu proti Chelsea se třemi obránci…

Přemýšlel jsem o všech možnostech, které si dokážete představit – ale byli jsme zasaženi COVIDem a situace se v průběhu týdne měnila. Porazili jsme ty nejlepší týmy, které hrají se třemi vzadu a v lize jsme tady porazili i Chelsea se čtyřmi vzadu. Dnes byli lepší než my.

o tom, zda Arsenal teď kvůli zraněným a zasaženým COVIDem hraje s jednou rukou za zády…

V tuto chvíli máme mimo 9 hráčů z týmu. Nevím, jestli je to ruka za zády, ale je to velká část družstva.

o tom, zda doufá, že věci pro něj budou vypadat jinak, až dostane členy družstva zpět…

Ano, na 100 %.

/arsenal.com/