Soupiska pro PL a problém se středními obránci

Dnes 20. října, je poslední den, kdy kluby můžou přihlásit své 25členné soupisky do Premier League. Jsem si jistý, že všichni znáte pravidla, ale jen pro pořádek:

Každý tým nemá více než 17 hráčů, kteří nesplňují kritéria „Home Grown Player“ (HGP). Zbytek týmu, celkem až 25 hráčů, musí být „Home Grown“.

Můžeme také zařadit navíc hráče do 21 let do 25členné soupisky. Je zřejmé, že v Arsenalu je problém s hráči se statusem nonHGP, což se ukázalo ve výběru soupisky pro Evropskou ligu, ve které chybí Mesut Ozil a Sokratis. Zdá se, že by oba měli být vynecháni i pro soupisku v PL.

Nevím, co ještě zbývá napsat k Ozilove situaci. O vynechání ze soupisky pro EL jsme psali zde. Sokratis se nezdá být hráčem, kterého chce Mikel Arteta používat. Jeho počty odehraných minut stále klesaly a po covidu už jen vysedával na lavičce. V této sezóně nebyl vůbec v nominaci.

A přestože máme v dějinách Arsenalu nejvíce středních obránců, co si pamatuji, stále máme problémy, s nimiž se musíme vypořádat. Před čtvrtečním zápasem v EL s Rapidem Vídeň máme k dispozici pouze Gabriela a Davida Luize. Rob Holding si poranil hamstring během rozcvičky se City, a i kdyby jeho stažení bylo preventivní, zdá se nepravděpodobné, že bude k dispozici. Úplné minimum pro skutečné zotavení z nataženého svalu je obvykle kolem tří týdnů.

Calum Chambers a Shkodran Mustafi se vracejí po dlouhodobých zraněních, stejně jako Pablo Mari – pamatujete si ho? Sokratis nemůže hrát v EL, stejně jako William Saliba, který byl také vynechán ze soupisky. Kieran Tierney a Sead Kolasinac mohou nastoupit, když budeme hrát na tři vzadu, stále nám chybí možnosti, pokud jde o hru se čtyřmi obránci. Vzhledem k tomu, že body z PL jsou mnohem důležitější než body z EL, nemáme moc prostoru rotovat před nedělním zápasem s Leicesterem.

Je neuvěřitelné, že máme osm středních obránců plus Tierney a Kolasinac, a stále nám chybějí střední obránci. Včera o tom byla část diskuse na Arsecast Extra – kdo je pro Gabriela ideálním partnerem, pokud budeme hrát na čtyři obránce. Není snadné vybrat, že? Dalo by se velmi snadno poukázat, že se jedná o problém, který je třeba řešit na přestupovém trhu, ale to se neotevře dříve než v lednu, a já opravdu neočekávám, že na přestupovém trhu budeme aktivní.

Je zajímavé, že tu jsou takové velké naděje, že William Saliba bude tím hráčem – držme mu palce, aby to byl on. Vždycky jsem se bál, že očekávání kolem něj jsou příliš velká, že si lidé myslí, že 19letý hráč přijde po méně než 40 profesionálních zápasech a bude okamžitě připraven na Premier League. To bylo nereálné, ale musím přiznat, že jsem nečekal, že bude tak daleko od prvního týmu.

Jeho vynechání z kádru pro EL je trochu zvláštní. Možná je to částečně proto, že jsme si mysleli, že půjde na hostování. Údajně byl velmi blízko návratu do Saint-Etienne v poslední den přestupového okna, ale papírování nebylo dokončeno včas. Žádná ze stran si nepřipouští vinu, ale zjevně se něco nepovedlo, a nyní máme hráče, který nemůže hrát EL, která by pro něj byl ideální. S největší úctou k Rapidu Vídeň, Dundalk a Molde, tyto zápasy by pro něj byli ideální a dali by mu herní čas.

Nemusí být zapsán na soupisku, aby mohl nastoupit v PL, protože mu je méně než 21 let, takže bude k dispozici, bude-li to potřeba, nebo pokud mu bude chtít dát šanci Mikel Arteta. Přesto je těžké nemyslet na to, že mají nějaké obavy z jeho připravenosti, když ho chtěli poslat na hostování. Manažer byl vůči Salibovi docela otevřený, více než jednou snižoval očekávání a připomínal lidem jeho mládí, nezkušenost a problémy se zraněním, které měl před svým příjezdem do severního Londýna.

Být opatrný nebo obezřetný s 19letým středním obráncem by obvykle nebyl velký problém. Saliba je mladší než například Zech Medley nebo reprezentant Severního Irska Daniel Ballard, kteří jsou na hostování v League One v Gillinghamu a Blackpoolu. Je ve stejném věku jako Harry Clarke, který minulý týden odešel do Oldham Athletic v League Two. Střední obránce je obtížná, nemilosrdná pozice. Kdy naposledy Arsenal skutečně vychoval z akademie obránce, který by hrál pravidelně v prvním týmu?!

Takže pokud ho chrání a dávají si na čas se Salibou, je to pravděpodobně rozumná věc. Věc je však taková, že žádný z hráčů, které jsem zmínil výše nestál tolik peněz. Když klub zaplatí 28 milionů liber za 18letého obránce, vyvolává to vzrušení a očekávání. Když klub jako Arsenal, který je obvykle na trhu přestupů velmi averzní vůči riziku, zaplatí takovouto cenu, přiměje vás to se posadit a přemýšlet. Napadne vás, že to musí být velmi speciální talent, takže jeho herní nedostatek se pak stává hlavním bodem pro spekulace.

Řekněme si to jasně: Saliba by mohl být velmi speciálním talentem a doufejme, že se stane oporou naší obrany pro nadcházející roky, ale teď se zdá, že je od toho trochu vzdálen. To, co jsme za něj zaplatili, také není jeho chyba, ale je to něco, s čím se musí vypořádat, protože lidé spojují cenu s kvalitou. Je to trochu nefér, protože to s ním nemělo nic společného, ale je to něco, s čím se hráči musí potýkat. Kdyby dorazil za 2 miliony liber, jako Mavropanos, nemluvili bychom o jeho nevytíženosti, protože je stále tak mladý.

Možná, že 28 milionů liber bude v nadcházejících letech vypadat jako výhodná koupě, ale – opět to není vina samotného hráče a to, co se v této sezóně děje se Salibou, vás přiměje přemýšlet o tomto druhu výdajů. Bylo to v té době nejlepší využití našich peněz? Je Arsenal klubem, který by si mohl dovolit utratit 28 milionů liber za hráče, který by nehrál celou sezónu a kterého jsme chtěli poslat na hostování?

Každopádně si přejeme, aby tvrdě trénoval a manažer s ostatními trenéry mu pomohli se rozvíjet. Každý, kdo ho sledoval, uznal jeho potenciál, takže si počkejme, co se s ním stane v budoucnu.

arseblog.com