Reprezentačná pauza: Zinchenko a Kiwior oslavujú postup na Majstrovstvá Európy

Alex Zinchenko a Jakub Kiwior v utorok oslavovali, keď pomohli Ukrajine a Poľsku postúpiť na Euro 2024 po baráži

Zinchenkov tím musel stav zápasu vo Wroclawe otočiť v ich prospech po tom, ako Islanďan Albert Gudmundsson otvoril skóre po polhodine hry. Alex sa na ihrisko dostal až v 64 minúte, tesne po tom ako jeho krajan Viktor Tsygankov vyrovnal na 1:1. Víťazný gól, ktorý znamenal postup Ukrajiny na ME sietil šesť minút pred koncom zápasu Mykhailo Mudryk.

O to pôsobivejšie je, že Ukrajine sa podarilo kvalifikovať na záverečný turnaj v Nemecku napriek tomu, že boli donútení hrať svoje domáce zápasy na Slovensku, Česku, Poľsku a Nemecku. Nepomohol im k tomu ani samotný los skupiny, v ktorom dostali za súperov Anglicko a Taliansko.

Po pozápasových oslavách s tisíckami nadšených Ukrajinských fanúšikov, ktorí dnes nazývajú Poľsko svojím novým domovom, Alex povedal:

„Som veľmi hrdý na to, že som Ukrajinec, že mi koluje v žilách rovnaká krv ako krv tých ľudí, ktorí teraz dávajú svoje životy za našu slobodu. Musíme o tom rozprávať, je to jediný spôsob akým dokážeme vyhrať. Bol to jeden z mojich najemocionálnejších zápasov. Je to úžasný pocit, som veľmi šťastný, chcel by som povedať jedno veľké ďakujem našim fanúšikom, ktorí nám pomohli preniesť sa cez tieto ťažké časy.“

Alex sa teraz môže tešiť na záverečný turnaj ME v lete, kde Ukrajina v skupine natrafí na Belgicko, Slovensko a Rumunsko.

Jakub Kiwior sa taktiež s tímom Poľska prebojoval na EURO po tom, ako jeho tím porazil výber Walesu na pokutové kopy po bezgólovej remíze v Cardiffe.

LONDON, ENGLAND – DECEMBER 31: Jakub Kiwior of Arsenal runs with the ball during the Premier League match between Fulham FC and Arsenal FC at Craven Cottage on December 31, 2023 in London, England. (Photo by Stuart MacFarlane/Arsenal FC via Getty Images)

Jakub odohral celých 120 minút vyrovnaného súboja, pomohol udržať našim susedom udržať čisté konto a vynútiť z domácich penaltový rozstrel. Kľúčovým momentom zápasu bola nepremenená rozhodujúca jedenástka Dana Jamesa, ktorú vyrazil bývalý brankár Arsenalu Wojciech Szczesny po tom, ako sa prvým deviatim predchádzajúcim strelcom podarilo skórovať. Poľsko bolo vylosované do skupiny s Francúzskom, Holandskom a Rakúskom.

Zaujímavosťou je, že od jeho debutu v drese Poľska v roku 2022 Jakub figuroval vo všetkých 21 zápasoch jeho národného tímu a bol na ihrisku skoro každú minútu, okrem troch záverečných minút zápasu osemfinále MS v Katare proti Francúzsku.

V akcii boli aj ďalší hráči Gunners, ktorí boli nominovaní na priateľské zápasy ich národných tímov. Declan Rice mal po prvý krát na ruke kapitánsku pásku Anglicka. Posledným hráčom Arsenalu, ktorému sa tejto pocty dostalo bol Sol Campbell v roku 2005, keď na zápas zastupoval Davida Beckhama počas priateľského zápasu v Chicagu medzi USA a Anglickom.

LIVERPOOL, ENGLAND – DECEMBER 23: Declan Rice of Arsenal acknowledges the fans after the draw in the Premier League match between Liverpool FC and Arsenal FC at Anfield on December 23, 2023 in Liverpool, England. (Photo by Stuart MacFarlane/Arsenal FC via Getty Images)

Do reprezentačného výberu Belgicka bol nominovaný Leandro Trossard. Ich prvý zápas bol zhodou náhod proti Anglicku na Wembley, kde Leo bol vystriedaný po hodine hry a Declan hral celých 90 minút. Rozhodujúcim momentom zápasu bol gól Judea Bellinghama v poslednej minúte nastaveného času, ktorým dorovnal stav zápasu na 2:2 a uchmatol Belgicku víťazstvo. Do výberu Anglicka sa dostal aj Aaron Ramsdale, ale tréner Gareth Southgate sa ho nerozhodol nasadiť do zápasu.

Aj ďalší naši dvaja hráči si navliekli kapitánske pásky svojich národných tímov. Nórsko s Martinom Odegaardom v zostave remizovalo v Osle v dueli Slovenskom 1:1, avšak Martin bol vystriedaný v 79. minúte, za stavu 1:0 pre domácich. Ondrej Duda dorovnal v 87. minúte, a tým len potvrdil zlú formu Nórov, ktorí túto reprezentačnú prestávku ukončili bez výhry.

Karl Hein, podobne ako Declan Rice, bol vymenovaný prvý krát ako kapitán. Estónsky brankár Gunners nastúpil proti domácemu Fínsku v pozoruhodnom zápase, ktorý nakoniec skončil 2:1 v prospech Fínov. Karl v 30. minúte chytil penaltu Fredrikovi Jensenovi, avšak nedokázal zabrániť následnej dorážke. O osem minút neskôr sa strela na Heinovu bránu odrazila od brvna do nášho brankára a dokotúľala sa do siete. Estónsku sa podarilo streliť kontaktný gól, ale napriek tlaku pred súperovou bránou sa im nepodarilo výsledok zápasu zvrátiť. Momentálne sú pobalťania bez výhry v posledných trinástich zápasoch.

William Saliba nastúpil trinásty krát v drese Francúzska počas výhry jeho tímu nad Čile 3-2 v Marseille a hral celých devätdesiat minút, napriek tomu, že tréner Didier Deschamps sa o jeho absenciách v základnej zostave vyjadril takto:

„Má vydarenú sezónu v Arsenale, ale niekedy vidím že často veci vo svojej hre mení, čo sa mi páči menej. Keď už nejaký herný čas dostal, nie vždy to dopadlo dobre. Uvedomujem si, že som ho niekedy postavil do zápasových situácií, ktoré neboli veľmi jednoduché. Momentálna hierarchia ho nepreferuje pred ostanými, ale nachádza sa v nej.“

EINDHOVEN, NETHERLANDS – DECEMBER 12: of Arsenal during the UEFA Champions League match between PSV Eindhoven and Arsenal FC at Philips Stadion on December 12, 2023 in Eindhoven, Netherlands. (Photo by David Price/Arsenal FC via Getty Images)

Víťazný gól proti Chile strelil bývalý kanonier Olivier Giroud. Saliba sa v zápase predviedol parádnym zákrokom v poslednej minúte zápasu. Ben Brereton-Diaz sa rútil sám na bránu s úmyslom vyrovnať na 3:3, ale stopér Gunners vytiahol zo svojho defenzívneho repertoára šmýkačku najvyššej kvality a v šestnástke mu vypichol loptu a zaručil výhru svojho tímu.

Kai Havertz figuroval vo výbere Nemecka proti Holandsku vo Frankfurte. Havertz začal zápas v útoku a hral 73 minút, v 85. minúte rozhodol Niclas Fullkrug rozhodol gólom o výhre die Mannschaft 2:1.

David Raya bol nominovaný do výberu Španielska, ale bol iba náhradníkom počas remízy 3-3 s Brazíliou.